Objekt som liknar Bestickuppsättning

Silver

4 delar, Georg Jensen, Danmark, nötknäckare, kapsylöppnare, servettring & sked

Fruktknivar

6 st, Georg Jensen, Danmark, modell Konge (Acorn), längd: 11 cm

Bestick

30 del, silver, Georg Jensen, Danmark, modell Konge/Acorn, design Johan Rohde (1916)

Bestickuppsättning

92 del. silver, Lotus, Brdr. W & S Sörensen, Danmark, bruttovikt 4075g.

Bestickuppsättning

32 delar, Sterlingsilver, Konge/Acorn, Georg Jensen, Johan Rohde, bestick längd 16, 5-20, 5 cm

Kaffeskedar

silver, 6 st, design: Johan Rohde, Georg Jensen, Danmark, modell: Konge / Acorn

Bestickuppsättning

ca 35 delar, Opus, design: Tias Eckhoff, Danmark. Rostfritt, plasthandtag

Kaffeskedar

silver, 3 st. Georg Jensen, KAK + 6 st. Finland

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

Ishink

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal. Höjd: cirka 20 cm. Rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI

+ ljusstakar, 2 + 3 delar. rostfritt, Georg Jensen / Iittala, höjd, 5 - 22

Bricka

Stelton, Danmark, rostfritt stål, ca 33 cm

Bestick

3 delar, Sterlingsilver, Georg Jensen, modell Konge/Acorn

Bestick

36 del, Förgyllt silver/Emalj i schatull, Danmark