Objekt som liknar Cigarettändare

Kaffeskedar

6 st, Förgyllt silver & Emalj, Michelsen, Danmark, I Etui

Mockaskedar

12 st, i etui, silver / emalj, A Michelsen, Danmark, längd: 8 cm

Bordssurtout

silver / glas, empire, Frankrike, höjd: 34

Brevkniv

Silver / pärlemo, Frankrike, delvis förgylld. Längd: 20,5

Sockertång

+ sked Förgyllt silver/Emalj, Norge. Längd: 10,5cm. Höjd: 2-3cm. Höjd: 9cm. Vikt: ca 45g.

Kaffeskedar

5 st, silver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: 46 g

Vinkylare

Pläter, St Hilaire, Frankrike, Graverad, höjd: 21

3 delar, Silver, rokokostil, Finland, vikt: cirka 1400 g

Ragusked

silver, Jensen, Danmark. Längd: 39 cm, vikt: 210 g

Ragusked

silver, Davidsen, Danmark, 1800-tal. Längd: 34,5. Vikt: ca 145 g

Kaffeskedar

12 st, silver, Cohr, Danmark. Längd: 11 cm. Vikt: 190 g

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Stop

Silver, Danmark, Udsandt av Kung Christian IX, Köpenhamn 1871, höjd: 33 cm, vikt: 2320 g ca

Uppläggningsbestick

2 delar, modell Konge/Acorn, Johan Rohde för Georg Jensen, Danmark, silver. Längd: 20 cm. Vikt: 133 g

Mockaskedar

6 st, Silver/emalj, David Andersen, Norge, i etui

Kaffeskedar

12 st + tårtspade, silver, David Andersen, Norge, i etui

Fickur

Spindelur, John Ward, London, 1700-talets andra hälft, silver, mässing, emalj. Diameter: 7cm. Skadat glas, nyckel saknas. Vikt: ca 150 g

3 delar, Silver, Danmark, 1920, Monogram: CFH, bruttovikt 890 g

Te- /kaffeservis

4 delar, Silver, Danmark, 1920, CHF, Svenska importstämplar 1928, Totalvikt: 1609 g