Objekt som liknar Dryckesbägare

Stop

Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

Mockaskedar

12 st, Silver, Danmark, 1949, förgyllda, ca 100g

Ljusstakar

1 par, silver, Förgyllda, Märkta John Samuel Hunt, London, 1856, samt märkta undertill Hunt & Roskell Late Storr, Mortimer, modell nr 8494, Vikt 950 g höjd: 23 cm

Silver, Danmark, 1919, Christian F Heise, invändigt förgylld, graverad, 280g ca, diameter: 15, höjd: 8

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Stop

Silver, Danmark, Udsandt av Kung Christian IX, Köpenhamn 1871, höjd: 33 cm, vikt: 2320 g ca

3 delar, Silver, rokokostil, Finland, vikt: cirka 1400 g

Mockaservis

3 delar, Silver, T Eldh, Göteborg, 1964, Sockerskål + Gräddkanna+ bricka, vikt: 240 g

Tekanna

silver, Fabritius, Danmark, 1818, trähandtag, längd: 20 cm, bruttovikt: 740 g ca

Puderdosa

silver, Georg Jensen, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), modell 278, diameter: 8 cm, vikt 110 gr brutto

Pokal

Silver, Magnus Aase, Norge, höjd: 14, invändigt förgylld

Kaviarsked

silver, delvis förgylld, Ryssland, 1849, längd: 16 cm

Bägare

silver, stämplar. Lars (Lorenz) Boye (1762-1784) Stockholm 1769. 538 g. Delvis förgylld. , höjd: 22

Supkoppar

4 st, Ryssland, Förgyllda, 1800-talsstämplar, För Ottomanska marknaden

Stop

Silver, 1948, Förgyllt, Lock med mynt, Graverad, höjd: 15, 500g ca

Supsked

+ munskänk, silver, Mema+ Danmark, vikt: 100 g, 10-17, 5 cm

Bestickuppsättning

silver, Norge, 39 delar, vikt: 1000 g ca, längd bestick 11, 5-18 cm

Tekanna

silver, 1929, Danmark, Cort Hannibal, höjd: 18 cm, vikt: 530 g ca

Matbestick

silver, 48 delar, Cohr, Danmark, sachsisk modell, 12 skedar, 12 knivar, 12 gafflar och 12 kaffeskedar i etuier, vikt: 1910 g brutto, längd: 11, 5 - 20, 5 cm