Objekt som liknar Istång

Kaffeskedar

6 st, Sterlingsilver, Danmark. Emalj, i etui. Längd: 8-9 cm

Salladsbestick

sterlingsilver, ett par, designade av Georg Jensen själv 1912, Danmark, tillverkade 1933-1944

Pokaler

2 st, Sterlingsilver, Danmark, Sign Ax S & Pr S, höjd: 15, 795g

Skedar

7 st, Sterlingsilver / emalj, A Michelsen, Danmark

Kaffeskedar

6 st, emaljdekor, Sterlingsilver, Danmark

Sterlingsilver, Danmark. Diameter: 4 cm. Vikt: 10g

Halsband

Sterlingsilver, From, Danmark. Vikt: ca 25 g. Längd: 44 cm

Teservis

3 delar, Sterlingsilver, Cohr, Danmark, 1000g ca

3 delar, Cohr, Sterlingsilver, Danmark, bruttovikt: 840 g

sterlingsilver, Fausing, Rey Urban (f. 1929), Danmark

Halsband

Sterlingsilver, Fausing, Danmark, design Ove Wendt

Sterlingsilver, Ove Eriksen, Danmark, Liljekonvalj. Längd: 7cm. Vikt: ca 15g.

Mockaskedar

14+ 6+ 1, Sterling/emalj, Danmark. Längd: 10 cm ca. Vikt: ca 182 g (127g+ 55g)

Victoria, Holm & Sörensen, Danmark, höjd: 45 cm

mässingsplåt, Holm-Sörensen & Co, Danmark. Diameter: 44, höjd: 28 cm

Lauritz Sörensen (1882-1968), Danmark. Marin, Signerad. Olja på duk, 51x71 cm

Bestickuppsättning

92 del. silver, Lotus, Brdr. W & S Sörensen, Danmark, bruttovikt 4075g.

Hänkelvas

silver, C C Hermann, Danmark, Sterling, Vikt ca 700 gr

Kaffeskedar

6 st, Förgyllt silver & Emalj, Michelsen, Danmark, I Etui