Objekt som liknar Ljusstakar

Matbesticksuppsättning

125 delar, CG Hallberg, Stockholm 1935, bestående av fiskbestick, 25 delar, matgafflar, 12 st. matknivar, 13 st. matskedar, 12 st. bordsgafflar, 10 st. bordsknivar, 11+ 1 st. dessertskedar, 6 st. smörgåsgafflar, 13 st. fruktknivar, 7 st. téskedar, 14 st. samt en såsslev. ca 6700 g. brutto

Kandelaber

silver, rokokostil, Finland, 1900-tal, höjd: 34,5 cm, bredd 29,5

Stop

Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

3 delar, Silver, rokokostil, Finland, vikt: cirka 1400 g

Stop

silver, barockstil, stämplar: CG Hallberg, Stockholm, ca 1014 gr, höjd: 21 cm, gravyr

3 delar, sterlingsilver, rokokostil, Reed& Barton, Tauntun, Massachusetts, USA. 1870-tal, 1316 g. Kaffekannans, höjd: 30 cm

Matsalsstolar

9 st. + 2 karmstolar, rokokostil, ek, Wallander & Co. Stockholm

Ett par, rokokostil, metall, höjd: 29 cm

Ett par, rokokostil, höjd: 37 cm, metall

Ljusstakar

Ett par, silver, rokokostil. Höjd: 19, Tyskland, importstämplar

Ljusstake

Silver / teak, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, 1960. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 84g

Ljusstakar

1 par, Silver, Norge, Thorvald Marthinsen, höjd: 9, 5 cm, vikt. 480 g brutto

Kandelaber

Silver, Rokokostil, Tyskland, höjd: 20

Tekanna

silver, rokokostil, Michelsen, Köpenhamn, 1915, längd: 16, 5, höjd: 10, 345g

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Kaffeskedar

7 st, silver, Jugend, Norge. Längd: 11,5, Dekor med liljekonvalj. Vikt: 76g ca

Kaffeskedar

5 st, silver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: 46 g