Objekt som liknar Saltkar

Teskedar

6 st. + kaffeskedar, 6 st. silver, Finland/Ryssland

3 delar, Silver, rokokostil, Finland, vikt: cirka 1400 g

Bestick

6 + 2 delar, Silver, Ryssland / Finland

Armband

Silver/ bergkristall, Finland, Åbo, 1973

Ljusstake

Silver / teak, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, 1960. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 84g

Manschettknappar

4 par, silver, Sverige / Finland, bruttovikt. 46 g. Diameter: ca 2 cm. Vikt: ca 45 g

Kandelaber

silver, rokokostil, Finland, 1900-tal, höjd: 34,5 cm, bredd 29,5

Manschettknappar

ett par, Sterlingsilver, Björn Weckström, Lapponia, Finland. 1984. Vikt: ca 20g.

Assietter

6 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 19,5

Assietter

10 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 19,5

Kaffeskedar

silver, 3 st. Georg Jensen, KAK + 6 st. Finland

Kaffeskedar

5 st, silver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: 46 g

Sockertång

+ sked Förgyllt silver/Emalj, Norge. Längd: 10,5cm. Höjd: 2-3cm. Höjd: 9cm. Vikt: ca 45g.

Porslin

2-del, Husar Stig lindberg+ Finland, höjd: 12+ 12x12

Akvarell

Jakob Lekris -32, Segelfartyg, Tarmo, Finland, 25x40

Stolar

4 st, Eero Aarnio (f. 1932), Finland, Plast

Pastell

Eva Anttila, (Finland), landskap,54x67

Träskulptur

metallhorn, signerad, Finland, Älg, höjd: 32