Objekt som liknar Slevar

Wilhelm Tupy (1875-1972), Österrike. 1923, Slussen, 55x50

Akvarell

Emil Beischläger, 1948, landskap, 31x45

Färgetsning

Hans Figura (1898-1978), Stockholms stadshus, motivet: 26x32

Ragusked

silver, Davidsen, Danmark, 1800-tal. Längd: 34,5. Vikt: ca 145 g

Dosa

silver, niellodekor, Österrike/Ungern, Jaktmotiv. Längd: 10 cm. Djup: 4 cm, höjd: 3 cm, vikt: ca 120 g

Bägare

Silver, Sent 1800-tal, Österrike/Ungern, Förgylld insida, höjd: 17, vikt: 100 g

Kandelaber

silver, rokokostil, Finland, 1900-tal, höjd: 34,5 cm, bredd 29,5

Kaffeskedar

6 st, Förgyllt silver, Emalj, Michelsen, Danmark

Saltstol

silver, ej stämplat, filigran, insats i glas, höjd: 6,5 cm, saltsked i silver, Danmark

Julskedar

7 st. förgyllt sterling, silver med emalj, Michelsen, Danmark

Salt/pepparkar

2 st, Kristall/silver/emalj, David Andersen, Norge, höjd: 5

Bestick

36 del, Förgyllt silver/Emalj i schatull, Danmark

med hänkel, Sterling silver, F Hingelberg, Aarhus, Danmark, höjd: 17

Kaffeskedar

5 st, silver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: 46 g

Salt/pepparkar

med bricka, silver och emalj, kristall, Norge, höjd: 4 cm, ca

Sockertång

+ sked Förgyllt silver/Emalj, Norge. Längd: 10,5cm. Höjd: 2-3cm. Höjd: 9cm. Vikt: ca 45g.