Objekt som liknar Teglashållare

Bestick

6 + 2 delar, Silver, Ryssland / Finland

Parti silver

22 delar silver, England / Ryssland / Danmark / Sverige, + sockertång i nysilver (Danmark)

Teskedar

6 st. + kaffeskedar, 6 st. silver, Finland/Ryssland

Spännen

3 delar, Ryssland+ Japan+ Kina, bland annat. silver

Saltstol

silver, ej stämplat, filigran, insats i glas, höjd: 6,5 cm, saltsked i silver, Danmark

Parti silver

äggkopp, servettring, sked, saltkar, Ryssland

Bestickuppsättning

ca 80 del, inkl fiskbestick, Ryssland, Melhior, rosttfritt

silver, på rund träfot, höjd 13 cm, stämplad: ”BHE (kattfot) LS”, soppslev, nysilver, längd 24 cm, stämplad: ”GAB EX. PNS. ALP”

Stop

silver, barockstil, stämplar: CG Hallberg, Stockholm, ca 1014 gr, höjd: 21 cm, gravyr

Dosa

Med lock, Silver, Danmark, Grönlund, höjd: 14, vikt: 177, 6 g

Dosor / luktdosor

3 st, silver, 1800-tal, Holland / Danmark, höjd: 4-6,5, diameter: 5

Julskedar

7 st. förgyllt sterling, silver med emalj, Michelsen, Danmark

Bestick

36 del, Förgyllt silver/Emalj i schatull, Danmark

Kaffeskedar

5 st, silver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 10 cm, Vikt: 46 g

Torun Bülow-Hübe, sterling silver, för Georg Jensen, längd: 8

Mockaskedar

11 st+ kapsylöppnare, Silver, Danmark, Georg Jensen, Modell Konge