Objekt som liknar Bokskåp

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Bokskåp

Danmark, mahogny, 145x75, höjd: 235 cm

Vitrinskåp

Børge Mogensen (1914-1972), Öresund, längd: 135, djup: 54, höjd: 187

Bokskåp

Rasmus Nielsen, Köpenhamn, Intarsia, Mahogny, 125, djup: 40, höjd: 144

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Bordsur

Frankrike, Sent 1800-tal, Vincieti & Cie, på träsockel, höjd: 50 (tot)

Bordsur

Sent 1800-tal, Guyerdet aine, Paris, Porslin, höjd: 46 cm

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Kakfat

på fot, Bing & Grøndahl, sent 1800-tal, diameter: 23 cm, höjd: 18 cm

Bokhyllesystem

60-tal, Danmark, teak, 1st sektion med bla. vitrin