Objekt som liknar Dalahäst

Stephan Sinding (1846-1922), Norge. Huvud. Signerad, daterad 1892. Lergods. Höjd: 27 cm

Lisa Larson (f. 1931), Stina med Katt, ur Skulpturer, Gustavsberg, 1958-1967, brun stengodslera, målad, delvis glaserad, höjd: 24 cm

trä, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Flodhäst. Längd: 26 cm

Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Elefant, Teak. Höjd: 13 cm

Lisa Larson (f. 1931), Stora Zoo, Älg, Gustavsberg, målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979, höjd: 25 cm

Lisa Larson (f. 1931), Stora Zoo, Giraff, Gustavsberg, målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1977, höjd: 37 cm

Lisa Larson (f. 1931), Emma, ur ABC-flickor (1958-73), Cromotryck, Gustavsberg, höjd: 16 cm

Lisa Larson (f, 1931), Stora Zoo, Älg, Gustavsberg, målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979, höjd: 26 cm

Kay Bojesen (1886-1958), Danmark, träapa, 1950-tal, teak, ledbar. Höjd: 19 cm

Lisa Larson (f. 1931), Stora Zoo, Zebra, Gustavsberg, 1958-1970, höjd: 23 cm

Lisa Larson (f. 1931), Stora Zoo, Zebra, Gustavsberg, 1958-1970, höjd: 22 cm

Lisa Larson (f. 1931), Japanska, Skupturer, Gustavsberg, 1958-1973, brun stengodslera, höjd: 28 cm

2 st, Spanien, Huvud + flicka, höjd: 15-25

brons, Liss Eriksson (1919-2000), Sverige. EA 2/4, Gjutarstämpel, E Godard, Huvud. Höjd: 12

Lisa Larson (f. 1931), Katt, längd: 33 cm, ur Stora Zoo (1958-79)

Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm