Objekt som liknar Glasskulptur

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

Murano, Italien, fågel, Dino Martens, längd: 28 cm

fisk, Italien, 1960-tal. Längd: 21. Höjd: 17 cm

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

Burk

med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm

Takarmatur + bordslampa

Venini, Murano, Italien, Italien, höjd: 20-55, färgat glas

Katt, Arabia, Porslin. Längd: 17, höjd: 13,5 cm

Glasskulptur

kristall S. Toso, Murano, Venedig, höjd: 35

Glasskulptur

fågel, Oiva Toikka, Nuutajärvi, längd: 22

italien, Papegoja, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 25

3 st, Lisa Larson (f. 1931), isbjörn, katt & pojke, längd: 11-22 cm

2 st. Lisa Larson (f. 1931), Spökmusen + katt, höjd: 8 - 9