Objekt som liknar Skulptur

järn, liggande häst, förgylld, Kina, längd: 52 cm

Häst, Terrakotta, Kina, nutida, höjd: 42 cm, delvis glaserad

brons, Buddha, Kina, 18-1900-tal, höjd: 19 cm

brons, Buddha, Kina, 1900-tal. höjd. 21

med hänklar, 1 par, Kina, Brons, Cloisonné, Proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skotsborg, höjd: 34

1 par, Fohundar, Kina, höjd: 12 (utan sockel)

1 par, fohundar, Kina, rosenträ, längd: 20, höjd: 24

Träskulptur

Gauying, Kina, förgylld, 1600/1700-tal, proviens Christies, höjd: 30,5

2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, hästar, stengods, ljusgrön glasyr, längd: 10-14 cm, höjd 10-12 cm

Stop

Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

Fohundar

1 par, metall, Kina, längd: 26 cm, höjd: 26 cm

2 st, Hästar, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 15-17

Christian Eriksson (1859-1935), Järn, troll med barn, höjd, 28

Gunnar Nylund (1904-1997), Häst, Chamotte, Rörstrand, längd: 23 cm, höjd: 15, 5