Objekt som liknar Skulptur

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Ernst Billgren (f. 1957), 100 svenska orter, Rådjur, Falun, brons, höjd: 30 inkl. sockel, längd: 20

Lisa Larson (f. 1931), Storseglarn, brons, No 414, + folder, höjd: 11 cm

Inga Bagge (1916-1988), fågel, tenn / stensockel, längd: 110 cm, höjd: 27 cm

brons, Kai Nielsen, barn, no. 35, höjd: 20

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

5 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar, längd: 8-23 cm

Katt, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), höjd: 27 cm

Gunnar Nylund (1904-1997), rådjur, Rörstrand, höjd: 20 längd: 30 cm

brons, Buddha, Kina, 18-1900-tal, höjd: 19 cm

brons, Efter Milo, Ballerina. Nutida, höjd: 33 cm

brons, Efter Milo, Ballerina, nutida, höjd: 33 cm

brons, efter Milo, nutida, ballerina, höjd: 34 cm

brons, efter Milo, Ballerina, nutida produktion, höjd: 32 cm

brons, Efter Milo, Nutida, Ballerina, höjd: 33 cm

2 st, Lisa Larson (f. 1931), Beata & Tax, längd: 15-20 cm, gustavsberg

2 st, djur, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, höjd: 7 - 10 cm

Lisa Larson (f. 1931), 2 st, Adam & Eva, Gustavsberg, höjd: 11 cm

Lisa Larson (f. 1931), 5 st. All världens barn, höjd: 12 cm