Objekt som liknar Skulptur

Thorsten Knaak (f. 1965), brons, signerad. T. K, H Noack Berlin, längd: 33 cm, höjd: 18 cm

Parian, Delfiner, Kaiser, Tyskland. Längd: 29, höjd: 20 cm

Keramik div

Bing & Grøndahl, Meissen, Kunglig Dansk

Hans Hedberg (1917-2007), Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg, tudelat, höjd: 10 cm, svartmålat trebent ställ

Hans Hedberg (1917-2007), Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg, tudelat, höjd: 27 cm, svartmålat trebent ställ

glasfågel, Arctic, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Ej signerad, längd: 16 cm

Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Äpple, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, glaserat i rött och gult. Signerad HHg. Höjd: 20,5. Diameter: ca 19,5 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi Notsjö, Finland, glasfågel, signerad och numrerad 512/3000, längd: 29 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Glasfågel, Kirjotiira, Nuutajärvi, signerad, längd: 32 cm

Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Arabia, äpple, signerad. GOG / JL, höjd, 16

Lillemor Mannerheim (1927-1994), WWF, Panda, Arabia, höjd: 19 cm

Arabia, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Panda, WWF, höjd: 19 cm

Glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 15 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Fågel, glas, höjd: 15 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, Finland, höjd: 16 cm, konstglas

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, höjd: 10 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, längd: 33 cm, höjd: 15 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi, längd: 30 cm, höjd: 14 cm