Objekt som liknar Skulptur

terrakotta, stegrande häst, 1930-tal, Goldscheider, Wien, nr. 8729-7, höjd: 41

terrakotta, sittande kvinna, Goldscheider, Wien, nr. 8739-15, höjd: 25

2st, Fågel+pojke, terrakotta, höjd: 17+18

Wäinö Aaltonen 1925, terrakotta, flicka

Häst, Terrakotta, Kina, nutida, höjd: 42 cm, delvis glaserad

Kai Nielsen, terrakotta, höjd: 31 cm

David Wretling (1901-1986), Terracotta, höjd: 50

Statyett

Terrakotta, (lagad), Kunglig Dansk, 37/200

Tomte, P H Lundgren, sekelskifte, terracotta, höjd: 40 cm

Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Terrakotta. Höjd: 21

Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Terrakotta, bemålad, Signerad, HAK, Danmark. Höjd: 80

Skulpturgrupp

Terracotta, handgjord, Fiskebåt, signerad. Caltagirone 1991

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca