Objekt som liknar Skulptur

terrakotta, stegrande häst, 1930-tal, Goldscheider, Wien, nr. 8729-7, höjd: 41

terrakotta, sittande kvinna, Goldscheider, Wien, nr. 8739-15, höjd: 25

2st, Fågel+pojke, terrakotta, höjd: 17+18

Wäinö Aaltonen 1925, terrakotta, flicka

Häst, Terrakotta, Kina, nutida, höjd: 42 cm, delvis glaserad

Kai Nielsen, terrakotta, höjd: 31 cm

David Wretling (1901-1986), Terracotta, höjd: 50

Statyett

Terrakotta, (lagad), Kunglig Dansk, 37/200

Tomte, P H Lundgren, sekelskifte, terracotta, höjd: 40 cm

Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Terrakotta. Höjd: 21

Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Terrakotta, bemålad, Signerad, HAK, Danmark. Höjd: 80

Skulpturgrupp

Terracotta, handgjord, Fiskebåt, signerad. Caltagirone 1991

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg