Objekt som liknar Skulpturer

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

brons, Buddha, Kina, 18-1900-tal, höjd: 19 cm

Kakfat

på fot, Bing & Grøndahl, sent 1800-tal, diameter: 23 cm, höjd: 18 cm

brons, efter Milo, Ballerina, nutida produktion, höjd: 32 cm

brons, Efter Milo, Nutida, Ballerina, höjd: 33 cm

brons, efter Milo, nutida, ballerina, höjd: 34 cm

brons, Efter Milo, Ballerina, nutida, höjd: 33 cm

brons, Buddha, Kina, 1900-tal. höjd. 21

brons, Efter Milo, Ballerina. Nutida, höjd: 33 cm

Keld Moseholm Jörgensen (f. 1936), Danmark. Figurer, brons. Märkt KM 5-16. Höjd: 12, Längd: 9 cm

Thorsten Knaak (f. 1965), brons, signerad. T. K, H Noack Berlin, längd: 33 cm, höjd: 18 cm

Ernst Billgren (f. 1957), 100 svenska orter, Rådjur, Falun, brons, höjd: 30 inkl. sockel, längd: 20