Objekt som liknar Skulpturer

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Kakfat

på fot, Bing & Grøndahl, sent 1800-tal, diameter: 23 cm, höjd: 18 cm

Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, Säl, längd: 8

Lisa Larson (f. 1931), säl, längd: 18

Lisa Larson (f. 1931), lill Skansen 5, Säl, längd: 16 cm

Lisa Larson (f. 1931), Säl, Gustavsberg, längd: 18 cm, höjd: 11 cm

Paul Hoff (f. 1945), säl, Gustavsberg, längd: 24 cm