Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons. Signerad Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm. Längd: 12,5 cm, höjd: 8,5 cm

Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend. Patinerad brons. Höjd: 40 cm

A Moreau (efter), Deposse, Paris. Brons, jugend. Höjd: 35 cm ink sockel

Pennställ

Jugend, Charles Korschmann, Paris, Brons, Gjutarstämpel: Duchet, , höjd: 12

Karl Lindeberg (1877-1931), Sverige. Jugend, överfångsglas, med dekor av liljekonvaljer, Signerad, Kosta. Diameter: 16, höjd: 13 cm

Jugend, Rörstrand, Papegojor, höjd: 26

Jugend, Danmark, reliefmotiv, höjd: 10

Herman Kähler Danmark, Jugend, höjd: 24

Karl Lindeberg (1877-1931), Kosta, Jugend, Överfång, höjd: 5, 5

Jugend, Silvermontering, Kunglig Dansk, höjd: 13

keramik, Herman Kähler (1846-1917), Jugend, höjd: 21

jugend, Nils Emil Lundström, Rörstrand, höjd: 19, Reliefdekor, kantskada

Bing & Grøndahl, Jugend, höjd: 23

Josef Ekberg (1877-1945), Gustafsberg, 1916, höjd: 32 cm, Jugend

Nils Emil Lundström, Jugend, Rörstrand, Reliefmotiv, höjd: 8, 5

Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström, Sign N L, höjd: 19, (nagg)

Jugend, Rörstrand, Nils Erik Lundström, höjd: 21 cm

Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Rörstrand, jugend, militära fartyg. Höjd: 27 cm