Objekt som liknar Smycken

Broscher

7 st, Silver/Emalj, Norge, bland annat David Andersen

Armband

2 st, varav ett i silver, det andra i nysilver, design Erik Dennung, Danmark

Örhängen

Ett par, N E From, Danmark, Silver, 60-tal

Halsband

2 st, silver, bland annat David Andersen, Norge

Örhängen

1 par + hängsmycke, silver /bergkristall, Finland, 1970-tal

Coaster

1800-tal, England + fiskspade, nysilver, Dufva

Salt & pepparkar

2 delar, Silver, Tyskland, höjd: 12, 1800-tal, (svenska kontrollstämplar), bruttovikt: ca 64 g st

Broscher

3 st. Silver och emalj, Norge, bland annat David Andersen, längd: 2,5 -5,5

Silver / Mikromosaik, 1800-tal, Italien, längd: 5, 5 cm

Halsband

+ armband, silver/sötvattenspärlor, design: Jenny Ewald

Örhängen

Ett par, omkring 1900, Frankrike, Silver / onyx

Halskedja

med medaljong, silver, emalj, opal, England, 1880-tal

Smycken

3 del, halsband av lila glaspärlor, längd: 150 cm, ring, silver, lila glas/sten, markasiter, stämplad med kattfot, brosch, silver, markasiter, stämplad: ”835”

Skålfat

Jugend, tidigt 1900-tal, Nysilver, längd: 37

Örhängen

Ett par, 1800/1900-tal, silver, Frankrike

Smyckegarnityr

Silver, Island, Halsband+ring+örhängen 1 par+armband

Smycken

7 delar, silver, delvis förgyllt, bl a caméarmband, örhängen, brosch, set med halsband, armband örhängen

Stekhuv

Sent 1800-tal, England, nysilver. Längd: 45. Höjd: 27 ca