Objekt som liknar Smycken

Broscher

7 st, Silver/Emalj, Norge, bland annat David Andersen

Manschettknappar

4 par, silver, Sverige / Finland, bruttovikt. 46 g. Diameter: ca 2 cm. Vikt: ca 45 g

Armband

2 st, varav ett i silver, det andra i nysilver, design Erik Dennung, Danmark

Örhängen

Ett par, N E From, Danmark, Silver, 60-tal

Fickur

3 st + Klockställ, 1800-tal, bland annat B Lind, London, Silver / Nysilver. Diameter: 4,5-6

Halsband

2 st, silver, bland annat David Andersen, Norge

Ragusked

silver, Davidsen, Danmark, 1800-tal. Längd: 34,5. Vikt: ca 145 g

Örhängen

1 par + hängsmycke, silver /bergkristall, Finland, 1970-tal

Ring

+ armband, 2 delar, Silver Laine, Finland, bruttovikt. 25 g, ringmått 19 mm

Broscher

2 st. + spänne, silver, Samearbeten, Juhls Kautokeino. Vikt: ca 123 g. Brosch trekan. Bredd: 8cm Höjd: 7,5cm. Brosch hjärta: Bredd 6cm Höjd: 6cm. Spänne Bredd: 7,5cm. Höjd: 3,5cm.

Coaster

1800-tal, England + fiskspade, nysilver, Dufva

Salt & pepparkar

2 delar, Silver, Tyskland, höjd: 12, 1800-tal, (svenska kontrollstämplar), bruttovikt: ca 64 g st

Broscher

3 st. Silver och emalj, Norge, bland annat David Andersen, längd: 2,5 -5,5

Hängsmycke

silver, Finland, 1971. Höjd: 4,5 ca. Vikt: 8 g

Hängsmycken

2 st, silver, Finland, bland annat Karl Laine. Diameter: 2-2,5cm. Bruttovikt: ca 15g

Silver / Mikromosaik, 1800-tal, Italien, längd: 5, 5 cm

Skålfat

silver, Tyskland. Handdriven, relief, sent 1800-tal. Diameter: 23. Höjd: 3,5 cm. Vikt: ca 290 g

Halsband

+ armband, silver/sötvattenspärlor, design: Jenny Ewald