Objekt som liknar Rakbord

+ lampetter, 3 delar, rokokostil, höjd: 86 cm

1800-tal, Ryssland/Finland, Mahogny, höjd: 181 cm

Teak, design: Aksel Kjersgaard, Danmark, höjd: 105 cm

+ 1 par, lampetter, smide / blått glas, höjd: 50 cm

Väggspegel

Aksel Kjersgaard (sannolikt för) Odder, Danmark, 1950-tal, avlång teakram, höjd 80 cm, bredd 43, 5 cm, avfasad inåt spegel och med trätapp i vardera hörn, infällda metallbeslag på baksida för krok- eller trådupphängning, märkt på baksidan: ”No 163 DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL AKSEL KJERSGAARD ODDER MADE IN DENMARK”

+ hylla, Teak, (spegel Aksel Kjersgaard, Danmark) höjd: 80 + , längd: 120

med lampetter, blyglas/smide, höjd: 145 cm

med konsol, Empire-stil, förgylld /marmorskiva, höjd: 197, skador

+ 1 par, lampetter, Tenn, höjd: 25-50