Väggpendyl

förgylld, Empire-stil, F W Tornberg, Stockholm

Bordslampfot

fotogen, mässing, Gusum, Empire-stil, höjd: 30

Bergère

med fotpall, Louis XV-stil, förgylld / rotting, skadad

Brevpress

empire, hund, mässing. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

Ytterfoder

5 st. Waldemarsudde / Empire, Gustavsberg, höjd: 13 - 19, en med skada

Elektrifierade, Empire-stil, höjd: 32

Ett par, 1800-tal, Empire-stil, Brännförgylld brons, 3 ljusarmar vardera, höjd: 35