med lampett, Gustaviansk stil, höjd: 95 (skadat glas)

+ 1 par, lampetter, smide / blått glas, höjd: 50 cm

1800-tal, Ryssland/Finland, Mahogny, höjd: 181 cm

Teak, design: Aksel Kjersgaard, Danmark, höjd: 105 cm

+ lampetter, 3 delar, rokokostil, höjd: 86 cm

med konsol, Empire-stil, förgylld /marmorskiva, höjd: 197, skador

+ hylla, Teak, (spegel Aksel Kjersgaard, Danmark) höjd: 80 + , längd: 120

Bord

+ 2 stolar, björk, Alvar Aalto (1898-1976), Artek, bord: dia 60, höjd: 56 cm, skada i ett benfäste

Giovanni Antonio Canaletto, hans art, Motiv från Venedig. Olja på duk, 31, 5 x 50 cm (inkl ram 47x65 cm) troligen 1700-tal. Retuscher, smärre skador. Proveniens: Inköpt på Christies, London, 24 maj 1929

D 9/2 Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle Sverige 1930, lergods, Lagning inre spricka, klotform med horisontella terrasser jämnt fördelade över ytan, höjd 20 cm, målad signatur: Lava (vilket är glasyrens namn), skador, lagningar, littertur: Modern Swedish Decorative Art / Nils G. Wollin / sid 144 bild