Objekt som liknar Spegellampett

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

+ spegellampetter, 5 delar, mässing, höjd: 17-32

Ett par, tillskrivna Glössner (ej märkta). Mässing, glaskupor. Höjd: ca 50 cm

ett par + 1, mässing, veckade glaskupor, nutida. Längd: ca 13cm, djup: ca 16cm, höjd: ca 32cm

Kaija Aarikka, 2 st, mässing, Finland, 1900-talets andra hälft. Fritt hängande, för små ljus, stämpelmärkta AARIKKA FINLAND. Höjd ca 16 cm

ett par, Mässing/Intarsia, höjd: 27 cm

ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 40