Objekt som liknar Taburett

Sekretär + taburett

Intarsia, M-verken, 1984, längd: 99 cm, djup: 53 cm, höjd: 100 cm, Intarsia

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)

Taburett

Gustaviansk stil. Sadelgjord. Längd: ca 46cm. Djup: ca 43cm, höjd: ca42cm

Stop

Silver, CG Hallberg CGH, 1938, Delvis förgylld, höjd: 23 cm, med Gustaf V mynt, 1200g ca, graverad i botten

Spegel +

lampetter, 3 del, Gustaviansk-stil, förgyllda