Objekt som liknar Torrtoa

Sekretär + taburett

Intarsia, M-verken, 1984, längd: 99 cm, djup: 53 cm, höjd: 100 cm, Intarsia

Ekstrem, Design: Terje Ekström (f. 1944), 1984, Stokke Møbler, Norge

Bergère+pall

Louis XVI-stil, förgyllt prov. Gösta Ekman d ä

Vilstol

Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Firma Karl M Mathsson, sadelgjord, 1940-tal. Höjd: 8. Längd: ca 150 cm

Stolar

2+ 2 st, Fanett, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999)

Stolar

1 par, Fanett, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999)

Stolar

4 st, Fanett, Edsbyn, Ilmari Tapiovaara (1914-1999)

Stolar

6 st, Fanett, Design Tapiovaara, 1960