Objekt som liknar Bordsur

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Bordsur

Raingo Fres, Paris, 1800-tal, Marmor / mässing / brons, höjd: 32 cm

Bordsur

1800-tal, Planchon, Paris, längd: 32 cm, höjd: 31 cm, Marmor / brons / mässing

Bordsur

Frankrike, Sent 1800-tal, Vincieti & Cie, på träsockel, höjd: 50 (tot)

Bordsur

Sent 1800-tal, Guyerdet aine, Paris, Porslin, höjd: 46 cm

Bordsur

Empire, Barbier, Paris, brons / marmor, höjd: 46

Bordsur

+ ljusstakar, Paris, brons/emalj, höjd: 16-22

Bordsur

jugend, metall, marmor, efter Julien Caussé, Paris, Frankrike, höjd: 75

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Bordsur

Kolonn, Frankrike, Mässing / marmor, Ny-Louis seize, höjd: 39 cm

Bordsur

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg