Objekt som liknar Väggarmatur

Kristall, Riihimäen Lasi, Finland, diameter: 17 cm, höjd: 11 cm

Ljuslykta

Nanny Still (1926-2009), Finland. ”Apollo”, Riihimäen Lasi, 1970-tal. Tvådelad. Klart och rött glas. Höjd 27 cm

Plakett

Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, höjd: 32 cm

Ljusstake

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 13, höjd: 9 cm

Ljusstake

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Höjd: 20 cm

Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia, Finland. 2+ 4+ 6 st. Diameter: 16-25 cm

Francesca Mascitti-Lindh (f. 1931), Finland. Arabia, Finland. Höjd: 20 cm

Pertti Santalahti (1941-2015), Finland. Höjd: 20 cm

Assietter

12 st. Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia. Diameter: 14,5 cm

Väggplatta

Francesca Mascitti-Lindh (f. 1931), Finland. Arabia, äpple, keramik, 42x42 cm

Prydnadsfat

keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 1970-tal, Polykrom dekor av blommor och modellerade kulor, längd: 73 cm

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 22 cm, höjd: 11 cm

Tallrikar

+ fat, 16+ 1, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 20-35 cm

Ljusstakar

+ skål, ett par+ 1+ 1. Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, Höjd: 9-20 cm

Friedl Holzer-Kjellberg (1905-1993), Finland. Arabia. Signerad. Höjd: 26 cm

Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Hjärta, Nuutajärvi. Konstglas. Längd: 11,5 cm

Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi, Fågel. Längd: 22, höjd: 15 cm

Armband

Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland