Objekt som liknar Väggarmatur

Kristall, Riihimäen Lasi, Finland, diameter: 17 cm, höjd: 11 cm

Ljusstake

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 13, höjd: 9 cm

Prydnadsfat

keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 1970-tal, Polykrom dekor av blommor och modellerade kulor, längd: 73 cm

Hängsmycke

Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland, brons

Hängsmycke

Skålar

6+ 4 st, Nanny Still (1926-2009), Finland. Grapponia, Riihimäen Lasi. Diameter: 9,5-12

design: Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, klarglas. Höjd: 16 cm

Stolar

4 st, Eero Aarnio (född 1932) för ASKO, Finland, rödlackerade med röd- och vitrutigt tyg, slitage

Stolar

4 st, Eero Aarnio (f. 1932), Finland, Plast

Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 19x21

4 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Anemone

Eero Aarnio (f. 1932), Finland. Åskbollen (Ball chair)

Kaffe / tekoppar

14 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter, 36