Objekt som liknar Kaffekoppar

Bord med emaljskiva

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-60-tal, emaljplatta i rött och svart, motiv S:t Göran och draken, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien, 136 x 56 cm, märkt med metallskylt: Triva NK:s VERKSTÄDER MADE IN SWEDEN NK, modellnummer: 579-113 P och signerat på ovansidan i emaljen: Stig, längd: , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 6

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, emaljskiva i rött och svart, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien (motiv: Karneval), 135 x 48 cm, modellnummer (skrivet med krita): ”579-111”, stämplat: ”14.11.1959” och signerat på ovansidan i emaljen: ”Stig L .”

Bord

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959, ljus träställning med emaljskiva modell Karneval, svart dekor mot röd botten, mått: 135 x 47, 5 x 50 cm, signerat i emaljen:Stig L, märkt:14.11.1959 579-14 (?) (modellnummer), metallplatta:Triva NK.s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN NK