Objekt som liknar Spiselhundar

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Teservis

3 delar, Silver, London, Sent 1800-tal, HH, reliefdekoration

Dessertbestick+sked

16+ 1 del, silver, England, Sheffield, Danmark, 1800-tal

Serveringshuv

Pläter, England, Garrards London, familjevapen, sent 1800-tal, diameter: 22

Coaster

1800-tal, England + fiskspade, nysilver, Dufva

Uppläggningsfat

silver, Stark, Tyskland, förgylld insida, sent 1800-tal, längd: 32

Bägare

Silver, Sent 1800-tal, Österrike/Ungern, Förgylld insida, höjd: 17, vikt: 100 g

Bricka med handtag

Sent 1800-tal, Silver on Copper, Ryska stämplar. Längd: 74

Stekhuv

Sent 1800-tal, England, nysilver. Längd: 45. Höjd: 27 ca

Dosa

silver, sköldpadd. Sent 1800-tal. Dekor med fåglar. Längd: 8 cm

Supsked

Silver, Hanau-kopia, Sent 1800-tal, Tyskland, längd: 18, vikt: 54 g

Sockerskål

på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 35 + vaser, 1 par, nysilver, (glasinsatserna saknas)h. 26

3 delar. nysilver, Götisk modell, sent 1800-tal, CG Hallberg, graverad

Ljusstakar

1 par, silver, England, London, 1800-tal, höjd: 13, bruttovikt 960 g

Skedar

3 st, Silver bla England & Scotland, 1700-/1800-tal, 162g

Coasters

2 st. pläter, England, 1800-/1900-tal, dia 20

Jardiniere

silver, sent 1800-tal, med glasinsats, smärre skador