Klaffbord

Empire-stil, Danmark, Intarsia, L.90 D.68 H.77

Piedestal

Kolonnmodell, Gustaviansk stil, förgylld, längd: 32, djup: 32, höjd: 100

Salongsbord

Gustaviansk-stil, stenskiva/förgylld, L.100 D.58 H.77

Konsolbord

Empire, Förgyllt, marmorskiva, längd: 90, djup: 50, höjd: 82

Blombord

Empire-stil, sekelskifte, mahogny, L.95D.37H.60

Sybord

KJ-stil, Björk, höjd: 75, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Blombord

Empire-stil, mahogny, Dia:65, höjd: 74

Salongsbord

Empire-stil, Mahogny, diameter: 83, höjd: 76

Konsolbord

björk, Empire-stil, längd: 87, djup: 47, höjd: 75

Konsolbord

empirestil, nutida, längd: 83 cm, djup: 38 cm, höjd: 80 cm, guldfärgat

Salongsbord

Empire, Intarsia, (Skador), L.91 D.72 H.78

Salongsbord

med marmorskiva, Empire-stil, diameter: 90, höjd: 77

Salongsbord

Empirestil, Med Marmorskiva, diameter: 99, höjd: 76 (skiva spräckt i två delar)

Bord

Empire-stil, Mahogny, längd: 80, djup: 50, höjd: 76