Glöggryta

koppar / mässing, Empirestil, höjd: 40 cm

Glöggryta

Empire-stil, koppar/mässing, Eskilstuna, höjd: 38

Kornischer

1 par, förgyllda, sent 1800-tal, Ryssland, längd: 166, en skadad

Samovar

empirestil, Mässing / koppar, höjd: 54 cm

Jardiniere

Empire-stil, Mässing, Sign CGE Arvika, längd: 26

Skål på fot

o.1900, Empire-stil, Brons/marmor, höjd: 13

Överstycke

till spegel, nyrokoko, förgylld, längd: 85, höjd: 36

Väggkonsol

förgylld, med marmorskiva, nyrokoko, längd: 64, djup: 32, höjd: 53

Urnor

1 par, empire-stil, gjutjärn, höjd: 48 dia 38, (nyproduktion)

Fruktfat

Empire-stil, metall, Dia24, höjd: 28

Ask

Empire-stil, mässingsdekor, längd: 15

På fot, Empire-stil, höjd: 44, diameter: 21

Likörtunna

glas, förgylld mässing, empire, höjd: 17 cm

Skålfot

1800-tal, Empire-stil, (senare skål)

Bordsprydnad

1800-tal, Empire-stil, marmor & mässing, H.43