Objekt som liknar Vaser+skål

Wilhelm Kåge (1889-1960), blommor i vas, signerad, 1959, 37x30

Oljemålningar

2 st. Wilhelm Kåge (1889-1960), blommor i vas, signerade, 1957 och -59, 30x38

”Kvinna i Kanapé”, Wilhelm Kåge (1889-1960), aktstudie, 1940-tal. Olja på pannå, 29x36 cm. Se Palmgren, s. 213-215. Signerad ”KÅGE”

Josef Ekberg (1877-1945), motiv från Gustavsberg, signerad, ramens innermått: 48x59

Wilhelm Kåge (1889-1960), Sjöbodar, motivets mått: 36 x 43

Clowner, Wilhelm Kåge (1889-1960), olja på duk, signerad KÅGE, 55 x 46 cm