Objekt som liknar Färglitografi

Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, isbjörn, längd: 32, höjd: 16

Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Isbjörn, höjd: 16

3 st, Lisa Larson (f. 1931), isbjörn, katt & pojke, längd: 11-22 cm

Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Isbjörn, längd: 21 cm, höjd: 15 cm

Isbjörn, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, längd: 32, träsockel

Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Isbjörn, längd: 22, höjd: 16

isbjörn, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, längd: 22, höjd: 16

Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Isbjörn, längd: 22

Lisa Larson (f. 1931), isbjörn, höjd: 16

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

Gips, färglitografi, Ebba Hedqvist (1909-2001), längd: 43 cm, höjd: 37 respektive, bladets mått: 14x21

Glasskulptur

Vicke Lindstrand (1904-1983), isbjörnar, längd: 24, höjd: 15