Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 26 cm

3 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 9-16 ca

Vas + ljusstake

2 delar, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 5, 5-16

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, Finland, Savoy-vasen, Modell: 3031, klart glas, signerad Alvar Aalto 3031, höjd: 20, 5 cm

Vas + ljusstakar

4 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, Finland, höjd: 5-16 cm

3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 10-25 (högsta vasen med nagg)

2 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 10-16

Vas+skålar

1+ 5 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iitala, höjd: 13

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, höjd: 12 cm

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, Savoy, höjd: 12-16

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, höjd: 30 (spricka i botten+ mynningsflisa)

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 16

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 20

Tulpanvas

Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 16

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Blå / vit, höjd: 16

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, iIittala, 6373, 1991, höjd: 16

Tulpanvaser

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, IIittala, höjd: 9-16, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, längd: 15 (mynningsnagg)

Kerttu Nurminen (f. 1943), Iittala, höjd: 22 cm