Objekt som liknar Takarmatur

Glasservisdelar

Orrefors, Maja, design: Eva Englund (1937-1998), 18 del

Glasservisdelar

21 delar, Orrefors, Frida Olivia, design: Simon Gate (1883-1945)

Glasservisdelar

Orrefors, Optica, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 42 del

Snapsglas

5 st, Clown, Anne Nilsson, Orrefors, målad polykrom dekor, höjd: 19 cm

Glasservisdelar

33 delar, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Orrefors, formgiven 1957, Orrefors

Vinglas

+ seltersglas, 2+ 4, Gunnar Cyrén (1931-2013), Nobelservisen, Orrefors

Skålar

2 delar, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, rökfärgat glas, diameter: 17-23 cm

Ishink / vinkylare

Nils Landberg (1907-1991), Orrefors, 1950-tal, blått glas, höjd: 19 cm, diameter: 20

Glasservisdelar

Orrefors, Gustav II Adolf, design: Nils Landberg (1907-1991), 24 delar, 2 glas med nagg

Glas

3 delar, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, 1953-59, ishink med istång, glas, rökgrå, diameter ca 12 cm, märkt: ”fuga ORREFORS”, originaletikett: ”fuga ORREFORS”, 2 skålar, varav en märkt: ”H55 ORREFORS”

Glasservis

29 delar, Maja, design: Eva Englund (1937-1998), Orrefors

Snapsglas

2 st. Orrefors, Nobel, (djävulsglas), design Gunnar Cyrén, , höjd: 16, 5

Snapsglas

2 st, Orrefors, Nobel, (djävulsglas), Design Gunnar Cyrén, höjd: 16, 5

Gunnar Cyrén (1931-2013), Sofiero, Orrefors, kristall, i trälåda, höjd: 16 cm, diameter: 24 cm

Glasservisdelar

Nobelservisen, 49 del, Gunnar Cyrén, Orrefors

Glasservisdelar

27 del. Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Orrefors

Kristall, Orrefors, G Cyrén, i Etuie

Glasservisdelar

25 del, Rio, Orrefors, Edward Hald (1883-1980)

Assietter

9 st, Edward Hald (1883-1980), Orrefors, Dia21