Objekt som liknar Väggplattor

Gouache

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation

Akvarell

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Kust, 50x64 cm

Krita

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Förlaga till litografin John Andersson, Långviksnäs, Möja. 19x29

Akvarell

Josef Ekberg (1877-1945), motiv från Gustavsberg, signerad, motivets mått: 46x58

Akvarell

Heinz Decker (1919-2017), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -86, bladets mått: 29x40 cm

Kolteckning

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Månsken på Gillöga. 20x42 cm

Gouache

Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Komposition, 63x127

Pastell

Bertil Carlberg (1916-2003), Sverige. Par, signerad. 40x45 cm

Akvarell

Lolo Holmqvist (1920-2004), Sverige. Landskap, signerad, -50,23x18

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård, Sign RS, motivet: 7x12 ca

Blyerts

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsö, monogramsignerad, 6,5x34,5

Teckning

Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Hus. Signerad. Tusch. Motivet: 9,5x14,5 cm

Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. 2003, hjärta. Motivet: ca 13-13cm, längd: ca 25,5cm, djup: ca 4cm, höjd: ca 25,5cm (med ram)

Akvarell

John Wierth (1920-2003), Sverige. Träd, Signerad. Motivet: 49x63

Akvarell

Carl-Harry Stålhane (1920-1990), signerad, 1944, 31x39

Lars-Olof Gynning (1920-2003), Stad, 38 x 28

Krita

Lars-Olof Gynning (1920-2003), Danserska, 56x44

Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Komposition. Motivet: 30x38

Pastell

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Från mynningen av Karpö ström, signerad. 1960,30x44

Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Han med hästar. Signerad, daterad -1920. Motivet: 21x27