Objekt som liknar Väggplattor

Gouache

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation

Akvarell

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Kust, 50x64 cm

Krita

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Förlaga till litografin John Andersson, Långviksnäs, Möja. 19x29

Akvarell

Josef Ekberg (1877-1945), motiv från Gustavsberg, signerad, motivets mått: 46x58

Kolteckning

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Månsken på Gillöga. 20x42 cm

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård, Sign RS, motivet: 7x12 ca

Blyerts

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsö, monogramsignerad, 6,5x34,5

Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. 2003, hjärta. Motivet: ca 13-13cm, längd: ca 25,5cm, djup: ca 4cm, höjd: ca 25,5cm (med ram)

Akvarell

Carl-Harry Stålhane (1920-1990), signerad, 1944, 31x39

Lars-Olof Gynning (1920-2003), Stad, 38 x 28

Krita

Lars-Olof Gynning (1920-2003), Danserska, 56x44

Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Komposition. Motivet: 30x38

Pastell

Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Från mynningen av Karpö ström, signerad. 1960,30x44

Akvarell

John Wierth (1920-2003), Figurer, motivet: 31 x 39

Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Mobile Earth, 1964, motivet: 61x45

2 st, Thea Ekström (1920-1988), Sverige. Motivet: 9x6,5 & 7x12, Numrerade 18/66 & 20/66

Akvarell

Gunnar Tarras Hollström (1920-2016), Sverige. Gårdar på Fårö, 2003, motivet: 17x27