Objekt som liknar Väggplattor

Etsning

Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad och daterad -44, Söder Mälarstrand, motivet: 23x42

Keramikskiss

cirka 30 st, original, Ewald Dahlskog (1884-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, blyerts och akvarell på skisspapper, cirka 30 st skisser: blomkrukor, vaser, askkoppar, 45 x 56 cm

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263

Etsning

Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Springare, 24 / 135, signerad, -76, motivet: 62x82,5, oramad

Etsning

Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Snoilsky, signerad i plåt, motivet: 8x5

Fotogravyr

Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Mrs Cleveland, ur Karl Asplunds bok om Zorns etsningar (1920). Osignerad, plåtmått: 21,5x14 cm

Keramikskiss

4 st, original, Ewald Dahlskog (1884-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, blyerts på papp, 4 st skisser: vas D 107 höjd 16 cm, framåtlutande tillbringare höjd 24, 28 x 51 cm