Objekt som liknar Väggplattor

Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), 23x23

Väggplattor

Lisa Larson (f. 1931), ur Unik, 2 st, Elefant + Ryttare, Gustavsberg, 1967-1986 (1961), 22x23 cm

Jubileum, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, ur Väggplattor 1966, begränsad upplaga, 34x34, vit stengodslera, målad och glaserad

Heinz Erret (1920-2003), Gustavsberg. Landskapsblommor: Vit Näckros, keramik med silverinläggningar, daterad 76. 22x34 cm

Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, berdd 27 cm, signerad: Stig. L i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Lisa Larson (f. 1931), Gustavsbergs Studio, 32x30

Tavla

Bengt Berglund (f. 1936), -74, Emalj, Gustavsberg, 60x80

Keramik, Gustavsberg, Kungsängslilja, 33x21

Väggplatta

Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Glaserad keramik, Visby, signerad CD 1918. 16,5x12,5 cm. Proveniens familjen Deelsbo

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Gustavsberg, 23x23

Emaljtavla

Väggplatta

Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Adam & Eva, glaserad keramik, osignerad, 22x20 cm. Proveniens familjen Deelsbo

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 50x70

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 30x90

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 23x23

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 35x35

Emaljmålning

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 33x52

Emaljtavla

Emaljtavla

Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 1966, 37x32