Objekt som liknar Färglitografi

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

keramik, David Wretling (1901-1986), mor och barn, signerad, -45, höjd: 20

Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons. Signerad Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm. Längd: 12,5 cm, höjd: 8,5 cm

Gips, färglitografi, Ebba Hedqvist (1909-2001), längd: 43 cm, höjd: 37 respektive, bladets mått: 14x21

Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend. Patinerad brons. Höjd: 40 cm

Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustravsberg, elefant. Signerade, B A. Höjd: 12 cm

terrakotta, David Wretling (1901-1986), Sverige. Gosse på kruka, höjd: 22 cm

Väggskulptur

David Wretling (1901-1986), terrakotta, höjd: 52 cm

Lasse Stevenfeldt (1930-2014), bemålad gips, ej signerad, 45x45 cm

Relief

Lasse Stevenfeldt (1930-2014), plast, glasfiber, trä, ej signerad, 12x24 cm

Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst, tenn. Längd: 13. Höjd: 8 cm. Signerad

Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Häst, Gustavsberg. Höjd: 1. Längd: 13 cm

Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg, Abborre, längd: 36 cm, på ställning

Relief

Gerda Sprinchorn (1871-1951), Sverige. Ystad Brons, signerad och daterad 1899. Rund med kvinnomotiv. Citat av Viktor Rydberg. Brons, diameter: 31 cm

terrakotta, David Wretling (1901-1986), längd: 25 cm, höjd: 21 cm

Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Tomat, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, i/ 25. Signerad -89. På träsockel. Höjd: 20 cm

Lasse Stevenfeldt (1930-2014), metall, tråd, bearbetat papper, ej signerad, 19x19x19 cm

Skulptur i glas

Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas / metall. Ej signerad. Höjd: 24 cm

Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Vattenbuffel, mässing, Signerad. Höjd: 4 cm

Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Brons. Otto Meyers Eftr. Fud. Signerad. Höjd: 17 cm