Objekt som liknar Lampetter

Ljusstakar

1 par, silver, Förgyllda, Märkta John Samuel Hunt, London, 1856, samt märkta undertill Hunt & Roskell Late Storr, Mortimer, modell nr 8494, Vikt 950 g höjd: 23 cm

Supkoppar

4 st, Ryssland, Förgyllda, 1800-talsstämplar, För Ottomanska marknaden

Jardiniere

förgylld + brödkorg, NS, CG Hallberg, längd: 27 + 24

Stop

Silver, Förgylld, Guldsmedsaktiebolaget GAB, 1947, höjd: 15

Kaviarsked

silver, delvis förgylld, Ryssland, 1849, längd: 16 cm

Bägare

silver, stämplar. Lars (Lorenz) Boye (1762-1784) Stockholm 1769. 538 g. Delvis förgylld. , höjd: 22

Tumlare

Silver, Barockstil, delvis förgylld, höjd: 6

Teglashållare

Sovjet, Silver, delvis förgylld, höjd: 10, vikt: 90g ca

Nattvardskalk

silver, förgylld, stämplad A. K. 1846 (Andreas Kotro) St. Petersburg, höjd: 26

Bägare

Rokoko, Silver, Isak Sauer, 1754, Stockholm, höjd: 23, Mästare 1750-1777, Delvis förgylld, Monogramgraveringar MÅM & OPS

Fat på fot

silver, CG Hallberg CGH, 1881, Stockholm, graverad, delvis förgylld, diameter: 28, höjd: 30 cm