Objekt som liknar Skålar

Vicke Lindstrand, Orrefors, H11, gravyr

Orrefors, kristall, gravyr. Diameter: 24cm, höjd: 15cm, med schatull

Orrefors, design: Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Diameter: 15cm, gravyr.

Kosta, glas, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Gravyr, för nit och redlighet, med schatull. Höjd: 20cm

2 st, Kosta Boda & Orrefors, gravyr. Höjd: 18-25cm

Silver, höjd: 12, diameter: 26 med gravyr

Silver, Med gravyr, diameter: 23

Silver, med gravyr, höjd: 16, längd: 29

Vinglas

12 st, Magnor, Norge, gravyr. Höjd: 24 cm

Kristall

2 delar, Orrefors, varav skål, diameter: 21, Vad signerad Landberg, gravyr med dam, höjd: 20

Glas på fot

Böhmen, Överfång i rött, gravyr med hjort och träd, 1800-talets andra hälft, höjd: 19

Silver, 1913, diameter: 23, höjd: 11 med gravyr

+ 6 asssietter, Glas, diameter: 16-24 cm