Objekt som liknar Shiraz

Esfahan

Tidigt 1900-tal, 146x201 , ngt blekt, jämnt slitage ställvis något hårdare, en kortsida saknar ngn knutrad, slightly faded, even partly heavier wear, one end missing a few rows of knots

Mattallrikar + assietter

10 + 12 delar, Cauldon, Med Vapensköld, (Frih. Lagerbring) Dia23-26