Objekt som liknar Shirvan

Shirvan

semi-antik, 134x205, ngt korroderat svart garn, black pile slightly corroded

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 140x232, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Shirvan

antik, 210x360, jämnt sliten ställvis hårdare, flertalet lagningar. Some wear partly heavier, several repairs.

Shirvan

Antik, 122x229, mindre hål, mindre lagning, korroderad

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 131x342, jämnt ställvis hårdare slitage, färgblödningar, mindre lagningar

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 130x280, svarta garnet korroderat, mindre lagning, bristning

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 157x286, jämnt ställvis hårdare slitage, mindre lagning, mindre färgblödningar, båda kortsidor saknar ngn knutrad

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 112x222, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, svarta garnet nyknutet, even partly heavier wear, repairs, new black pile

Matta

Orientalisk, Semiantik Shirvan, 133 x 196