Objekt som liknar Shirvan

Matta

Kelim, Färgblödningar, 115x180

Kelim

Gashgai, 136x222, (färgblödningar)

Kelim

Persisk, 310x178 (färgblödningar)

Shirvan

Tidigt 1900-tal, 157x286, jämnt ställvis hårdare slitage, mindre lagning, mindre färgblödningar, båda kortsidor saknar ngn knutrad

Matta

Turkiet, 177x123, färgblödningar

Kelim

broderad, Syrien, 333x83, färgblödning