Objekt som liknar Textil (dds)

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 213 x 128 cm, slitage, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137

LIVETS TRÄD, Stig Lindberg (1916-1982), linne (?), livets träd-tryck i grått och svart mot beige botten, mått: 242 x 139 cm, gjordes för NK, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Dödskalle, Stiliserad, 1950-tal, H.17

Akvarell

monogramsign. stiliserad stad, 15x44

Kuddar

2 st, Siden / handarbete. Längd: 43-48 cm

Vågorna, Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet. Märkt: Vågorna Stig Lindberg AB Nordiska Kompaniet Stockholm. Gula, gråblå och bruna toner på vit botten. Längd: 110 cm, bredd: 85 cm

1st låda, sängöverkast + dukar m.m