Objekt som liknar Skedar

sign Troili, efter Pehr Hillerström, 52x41

Matsked

silver, 1805, Pehr Zethelius, Stockholm. Längd: 22cm. Vikt: ca 75g.

Sockerskål

Silver, Pehr Blommert (Hans änka), Gävle, 1831, ca 600 gr, höjd: 25

Saltkar

Ett par, silver, Pehr Zethelius, Stockholm 1770 / glasinsats, längd: 8, höjd: 5 + senare saltskedar

Bordssurtout

silver, Pehr Zethelius (1766-1810), Stockholm, 1794. Höjd: 2 cm. Längd: 20 cm. Vikt: ca 700 g

Bordssurtout

Pehr Eklund, Strandparti, Signerad, 1944, Pannå, 28x37

Tennstop

2 st, Bla Pehr Fredrik Wigholm, Arboga, 1846

Dödsmask, 1600-tal, Pehr Brahe, bladets mått: 53x44. Påskrift à tergo

Tuschlavering

Pehr Hilleström (1733-1816), tillskriven, invånare i Skåne, 14x17

Pehr Hilleström (1733-1816), tillskriven, Fiskargubbe, pappannå, 25x22 cm

Akvarell

Pehr Gustaf von Heideken, Vargar vid sin lya, signerad på baksidan av pappret, 28x22