Bordslampfot

Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor

Bordslampfot

Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 40 cm

keramik, Höganäs, höjd: 23 cm

Vas + bordslampa

Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Bordslampa + fat + vas

Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk)