1 par + 2 st. figuriner, bland annat. biskviporslin, höjd: 11 - 17

figuriner, 2 par, 1800-tal, England, höjd: 13 (en lagad)

+ figurin, Gunnar Nylund (1904-1997), Ingrid Atterberg (1920-2008), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), höjd: 6-15 cm

3 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 7-10

4 st. bland annat. Kosta, höjd: 14 - 23

+ figurin, Mari Simmulson (1911-2000), och Lisa Larsson, UE Upsala-Ekeby, Gustavsberg, höjd: 7-22 cm

Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Klänning, höjd: 13

signerad Leena Heinonen, höjd: 20

Kraka, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, nr. 322, höjd: 30

+ skål, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy. Höjd: 4 - 17

+ 3 fåglar, Bing och Gröndahl + fågel Kunglig Dansk

2 st. Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 12

Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods. Höjd: 14,5 cm

+ figuriner, 3 delar. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-17 cm

Figuriner + vas

4 delar, Bing & Grøndahl, Kunglig dansk & Dahl Jensen, , höjd: 6-21