Kai Blomqvist, Brons, höjd: 24 cm, 11kg ca

Jugend, signerad, H St. Lerche, koppar

bronsmonterad ametistkristall, Ryssland 1800-tal, höjd: 27

Signerad, jugend, zink, höjd: 29 cm

Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, höjd: 12 cm

cloissonné, Kina, 1900-tal, höjd: 26 cm

ett par, brons, Louis XVI-stil, höjd: 24 cm

2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 12-17

Kina, reliefdekor, höjd: 14 cm

Kosta, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), höjd: 35 cm

+ skulptur, brons, Asien, höjd: 25-26

1 par, brons Japan, höjd: 93 cm

brons, cloissonné. 1800-talets slut, höjd: 25

B . F. Bernt Friberg Gustavsberg Studio, lagning, höjd: 17

Orrefors, Sign, Olle Alberius, höjd: 18

Brons, Kina, Drakmönster, höjd: 15

Soapstone, orientaliskl. 24, höjd: 15